Nie jedź nigdzie - zostań w domu. Ja pojadę za Ciebie.
Blog > Komentarze do wpisu

Friday Bloody Friday

Parę osób na świecie wierzy, że 1977 lat temu Jezus umarł na krzyżu. W sumie mają rację. Sam widziałem. Może nie aż tak dawno, ale za to na własne oczy. A także okiem aparatu.

Dzisiaj, jak w każdy Wielki Piątek, w prawie każdym telewizyjnym dzienniku możecie zobaczyć krótkiego newsa z Filipin, mówiącego o tym, że paru szaleńców/fanatyków/głęboko wierzących katolików (niepotrzebne skreślić) dało się przybić do krzyża w jakiejś zapadłej wiosce. I że gwoździe są prawdziwe. Telewizja zwykle kłamie, ale tym razem wyjątkowo możecie uwierzyć dziennikowi, bo to wszystko święta prawda.

Oczywiście wioska wcale nie jest taka znowu zapadła, bo San Pedro Cutud to nie żadna wieś, tylko przedmieścia całkiem sporego miasta San Fernando w prowincji Pampanga, słynącej z doskonałej kuchni. W wiadomościach prawdopodobnie nie pokażą Wam setek biczowników z zakrwawionymi plecami, pałętających się po ulicach miasta. Ale spokojnie, ja Wam ich pokażę. Najłatwiej ich spotkać na placu przed katedrą. Za to prawdopodobnie usłyszycie, że niejaki Ruben Enaje dał się ukrzyżować już po raz dwudziesty któryś tam. Facet w ten sposób dziękuje za cudowne uratowanie życia albo rodziny, już nie pamiętam. On też już może nie pamiętać. Chociaż może już mu się to przybijanie do krzyża znudziło, albo gwoździe zaczęły wypadać przez dziury w dłoniach.

Od mojej ostatniej wizyty na Filipinach minął właśnie rok, i wreszcie udało mi się film z Wielkiego Piątku zmontować. W samą porę. Po angielsku Wielki Piątek zwie się Dobrym Piątkiem, chociaż nie wiem, dla kogo on taki dobry. Na pewno nie dla Jezusa ani dla jego filipińskich naśladowców. Ale na pewno jest to dobry dzień na premierę filmu z filipińskich Chrystusem w roli głównej. Występuje też kilku innych facetów na krzyżach oraz parudziesięciu zakrwawionych biczowników. Nie polecam go jednak dzieciom ani osobom wrażliwym na widok krwi. Proszę zmienić program na M jak Miłość.

Aha, tylko pamiętajcie, Drodzy Parafianie - ponoć Chrystus dał się przybić do krzyża także za Wasze grzechy...

piątek, 02 kwietnia 2010, lachmani

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...