Nie jedź nigdzie - zostań w domu. Ja pojadę za Ciebie.

Tropical Escape 2010

sobota, 12 stycznia 2013

Dziś zapraszam do wysłuchania radiowej opowieści o wyspiarskim lajfstajlu. A wyspa nie byle jaka - Sulawesi, zwana czasem Celebesem. Będzie o pogrzebowym lajfstajlu, nurkowym lajfstajlu, miejskim lajfstajlu i wiejskim lajfstajlu. O plażowym lajfstajlu chyba też coś się znajdzie.


Miłego słuchania, a ja idę na narty... Może parę zimowych fotek przyniosę dla odmiany?

sobota, 24 listopada 2012

Dzięki Redaktor Marzence, która udostępniła archiwum nagrań swojej audycji "Archipelag", można sobie posłuchać różnych radiowych bajeczek. Także bajeczek mojego autorstwa. Na pierwszy ogień niechaj pójdą bajeczki o smokach z Komodo, surferach z Bali i wulkanach z Flores.

A więcej nagrań, nie tylko moich, można znaleźć pod tym adresem. Miłego słuchania.

środa, 06 października 2010

Zanim opuściłem KL, spłynąłem potem. Moje plecaczki ważyły trochę więcej niż na początku wyjazdu, bo wypełniły się kawą z kupy kota, kawą zwykłą, jakimiś drewnianymi maskami i nowymi jeansami. Tak jakby w Polsce kawy czy jeansów nie można było kupić. Najpierw zdawało mi się, że mam masę czasu, a potem zdyszany ganiałem w upale z hostelu do SkyTraina, ze SkyTraina na dworzec KL Sentral, do pociągu na lotnisko i z pociągu do hali odlotów, i ze sporym trudem zdążyłem na samolot. Ale w końcu zasiadłem w znośnie wygodnym fotelu, jak zwykle odpaliłem wypasiony system on-board entertainment, i obejrzałem całkiem ciekawy film pt. Chevolution, opowiadający o losach chyba najsłynniejszej, a na pewno najczęściej reprodukowanej fotografii XX wieku - znanego (prawie) wszystkim portretu Che Guevary.


Zawsze się zastanawiałem, co musi siedzieć w głowach ludzi, głównie dość młodych i przeważnie pochodzących z bogatych, kapitalistycznych krajów, którzy noszą t-shirty z podobizną Che. Nie mam o takich nosicielach zbyt dobrego zdania, w skrócie mogę powiedzieć, że uważam ich za kompletnych imbecyli, ale też zawsze próbuję ich w jakiś sposób zrozumieć, a może i trochę usprawiedliwić. Że to tylko poza, że forma buntu, jakkolwiek głupkowata, że może niewiedza. Bo trudno mi uwierzyć w ich autentyczne, radykalnie lewicowe czy wręcz rewolucyjne przekonania.

W każdym razie z filmu dowiedziałem się, przez kogo (Alberto Korda) i w jakich okolicznościach (na pogrzebie ofiar wybuchu podczas rozładunku transportu broni z Belgii) zdjęcie zostało zrobione, a także jakie były jego dalsze losy i droga transformacji ze zwykłej fotki tego arcyważnego kubańskiego rewolucjonisty w ikonę popkultury, pojawiającą się na klapkach, czapkach, stringach i t-shirtach. W filmie pojawiło się sporo ciekawych postaci, oprócz współczesnych Kordzie fotografów oraz jego córki wystąpił też np. Antonio Banderas (chociaż jego obecność jest chyba zupełnie niepotrzebna) i Tom Morello z Rage Against The Machine (który wygaduje żałosne bzdury). Na początku miałem wrażenie, że to jakaś lewicowa laurka, bo dopiero pod koniec filmu padają tam sformułowania zbliżone do mojego punktu widzenia. Ale na szczęście padają, i powodują, że film nie jest laurką, tylko w miarę wyważonym dokumentem, nie koncentrującym się na samej postaci Che, tylko na zdjęciu i na tym, co się z nim stało i nadal dzieje.

No i tak sobie rozmyślałem o tym filmie, o fotce i o ozdobionych nią t-shirtach sprzedających się w milionach sztuk, kiedy wszedłem na pokład kolejnego samolotu, lecącego z Dubaju do Hamburga. Żeby dojść do mojego miejsca w klasie dla zwyklasów, musiałem przejść przez klasę biznes. Business, znaczy się, gdzie za bilet płaci się gruby kapitalistyczny szmal. I prawie ryknąłem śmiechem, kiedy na jednym z wielkich i ultrawygodnych foteli w tejże business-klasie zobaczyłem rozwalonego, na oko 40-letniego łysego białasa w zielonej koszulce... ze znaną fotką czerwonego Che. Hipokryta, idiota, czy może jedno i drugie? Ale może to ja jestem idiotą...

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...